Jak správně pečovat o stoly z masívu?
Stoly z dřevěného masívu jsou často spojovány s investicí do budoucnosti. Ještě aby ne, když nám kvalitní stůl dokáže sloužit až 30 let. Pokud však chceme, aby náš dřevěný stůl vypadal jako nový i po mnoha letech, je potřeba se o něj pečlivě starat. V tomhle článku Vám představíme pár tipů, jak na to. Využívejte […]
Stoly z dřevěného masívu jsou často spojovány s investicí do budoucnosti. Ještě aby ne, když nám kvalitní stůl dokáže sloužit až 30 let. Pokud však chceme, aby náš dřevěný stůl vypadal jako nový i po mnoha letech, je potřeba se o něj pečlivě starat. V tomhle článku Vám představíme pár tipů, jak na to.
Využívejte prostředky na daný druh dřeva
Dřevěné stoly z masívu se vyhnou občasným rozlití vody nebo čaje, a už vůbec ne prachu. Proto je velmi důležité používat nejen správné prostředky, ale také hadříky. Ve většině případů může postačit suchý měkký hadřík, který případně můžeme také namočit pokud se jedná o slazené nápoje. Pokud však voda nepostačí na odstranění nečistot je potřeba zvolit prostředek přímo pro daný druh dřeva. Ten najdete v mnoha prodejnách, avšak se neostýchejte se zeptat personálu, zda je daný prostředek opravdu vhodný pro tento druh dřeva a nebude mít špatné dopady na dřevo v budoucnosti.
Na typu úpravy záleží
Druh dřeva není však jediným faktorem, na kterým bychom si při čištění měli dávat pozor. Musíme brát také v potaz povrchovou vrstvu stolu a jak je celá stůl ošetřen. Pokud se jedná o stůl upravený lakem, tak je po něj je nejvhodnější využít navlhčený hadřík, případně zředěný přípravek na nádobí. V případě nábytku, který je ošetřen voskem, je velmi nevhodné používat jakékoliv chemické přípravky a držet se pouze vody. Agresivní chemikálie lehce poškodí vosk a ničí celou ochranou vrstvu.
Dejte si pozor na vlhkost
Nadměrná, ale také i nízká vlhkost může negativně ovlivnit životnost Vašeho dřevěného stolu z masívu. Ideálně by měl být umístěn v místnosti, která má v průměru kolem 20 stupňů Celsia. Pokud tato teplota nebude dodržena, dřevo začne vysychat, případně až praskat.
Pečlivě vyberte místo
Dřevěný nábytek ovlivňuje mnoho faktorů v místnosti a jedním z nich také může být vysoká teplota. Vysoká teplota, která je zejména u radiátorů, ale také může přicházet z podlahového topení či sporáku v malé kuchyně, může vést k vysoušení dřeva, což se poté odrazí na stolu v podobě prasklin nebo štěpení.
Dalším faktorem také může být sluneční světlo. Přímé světlo v horizontu několika let poškozuje dřevo, které narušuju strukturu dřeva, což se odrazí na jeho životnosti.
Pravidelná impregnace
Dřevěné stoly, které mají zejména na povrchu vosk, se často stávají obětmi škrábanců a rýh. Proto je na místě tento fakt brát v potaz a pravidelně tyto rýhy vyplnit speciální pastou, kterou seženete ve většině obchodů pro kutily.
Péče o dřevěný stůl z masívu není žádná věda, avšak je potřeba se o něj starat. Díky pravidelné péči, Vám stůl bude sloužit desítky let.